Matične ćelije iz pupčane vrpce - Kompletan vodič za roditelje

Dafina Blog 2025-01-26

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - potencijalne prednosti, postupak, cene i dostupnost u regionu.

Matične ćelije iz pupčane vrpce - Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce. Ova metoda predstavlja revolucionaran napredak u medicini, nudeći potencijalnu zaštitu porodice od različitih bolesti. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti sve aspekte ove procedure.

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija - od ćelija srčanog mišića do krvnih zrnaca. Najveća koncentracija mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi se u krvi pupčane vrpce novorođenčeta.

Koje bolesti se mogu lečiti?

Trenutno se pomoću matičnih ćelija leči preko 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge malignite
  • Poremećaje krvi
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje imuniteta
  • Probleme sa metabolizmom

Postupak prikupljanja matičnih ćelija

Proces uzimanja je potpuno bezbolan i bezopasan:

  1. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce
  2. Krv se uzima iz dela vrpce vezanog za placentu
  3. Postupak traje manje od minut
  4. Ne utiče na majku ni bebu

Čuvanje matičnih ćelija

Nakon prikupljanja, ćelije se podvrgavaju rigoroznim testovima na infekcije, zatim se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu. Na taj način mogu ostati vitalne decenijama.

Ko može koristiti sačuvane ćelije?

Istraživanja pokazuju da do četiri generacije iz porodice mogu imati koristi od ovih ćelija. Posebno je značajno što majka može kasnije u životu koristiti ćelije svog deteta.

Finansijski aspekti

Troškovi čuvanja variraju u zavisnosti od lokacije:

  • U Evropi cena za 20 godina čuvanja kreće se od 1500 do 2500 evra
  • Nakon isteka ugovora, produženje košta oko 40 evra godišnje
  • U slučaju blizanaca, mnoge banke nude popust za drugo dete

Dostupnost u regionu

U Srbiji trenutno ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje otvaranje u narednom periodu. Za sada se ćelije šalju u inostrane banke, pretežno u Belgiju. U Hrvatskoj i Švajcarskoj već postoje banke matičnih ćelija.

Blizanci i posebni slučajevi

Kod porođaja blizancima, roditelji mogu izabrati da sačuvaju ćelije samo jednog deteta ili oba. U drugom slučaju, mnoge institucije nude značajne popuste.

Da li je vredno investicije?

Iako neki stručnjaci smatraju da je ovo preventivna mera koja neće svima biti potrebna, za porodice sa rizikom od određenih bolesti, čuvanje matičnih ćelija može predstavljati dragocenu zdravstvenu zaštitu.

Konačna odluka o čuvanju matičnih ćelija je lični izbor svake porodice, zasnovan na njihovim potrebama, mogućnostima i uverenjima. Najvažnije je biti adekvatno informisan pre donošenja odluke.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.