Najbolje Namirnice za Ubrzanje Metabolizma i Gubitak Mase
Otkrivamo najbolje namirnice za brže sagorijevanje masti i poboljšanje metabolizma. Naučno dokazane preporuke za zdrav gubitak kilograma.
Najbolje Namirnice za Ubrzanje Metabolizma i Gubitak Mase
Ako želite izgubiti koji kilogram i ubrzati rad metabolizma, vrijeme je da u ishranu uvrstite određene namirnice koje dokazano pomažu u bržem sagorijevanju masnoća.
Namirnice koje ubrzavaju metabolizam
Morske alge
Nedavna istraživanja su pokazala da hemikalija koja se nalazi u morskim algama može smanjiti apsorpciju masnoća za 75 posto. Već se radi na tome da se prah od algi počne koristiti u hrani da bi se stvorili novi proizvodi za mršavljenje.
Ljute čili papričice
Ljute čili papričice i umaci na njihovoj bazi pokazali su se kao odlični u topljenju kilograma. Što su ljući, to su efikasniji - možete očekivati povećanje sagorenih kalorija za 15 posto već dva sata nakon konzumacije. Ljute papričice su dobre i za zdravlje srca.
Senf
Istraživanja su pokazala da senf može povećati brzinu kojom naše tijelo sagorijeva kalorije. Metabolizam se ubrzava za 15 posto nekoliko sati nakon njegovog konzumiranja. Senf je takođe dobar za pročišćavanje sinusa tokom prehlade.
Kofein
Kofein povećava rad metabolizma i navodi ga da bržim tempom sagorijeva kalorije. To je jedan od razloga zašto se kafa često konzumira nakon obroka.
Zeleni čaj
Pet do šest šoljica zelenog čaja dnevno može ubrzati metabolizam i povećati sagorijevanje za 80-100 kalorija dnevno. Zeleni čaj sadrži brojne zdrave antiokse koji pomažu u borbi protiv različitih vrsta tumora.
Đumbir
Đumbir pomaže tijelu da lakše i brže sagorijeva masnoće. Služi kao okidač procesa tokom koga tijelo sagorijeva masnoće i pretvara ih u toplinu. Đumbir je takođe izvrstan za poboljšanje cirkulacije.
Proteini
Proteini mogu poboljšati sagorijevanje masnoća jer tijelo koristi više energije probavljajući proteine nego ugljikohidrate ili masnoće. Proteini takođe pomažu u izlučivanju serotonina, hormona sreće.
Jaja
Dvoje jaja dnevno može pomoći u mršavljenju i smanjenju nivoa holesterola, suprotno ranijim uvjerenjima. Istraživanja pokazuju da osobe koje konzumiraju jaja za doručak imaju veći osjećaj sitosti.
Diuretici kod mršavljenja
Namirnice koje imaju diuretski efekat su nezaobilazne u procesu mršavljenja. Diuretici su supstance koje potiču izlučivanje tekućina iz tijela.
Šparoge
Šparoge sadrže aspargin, aminokiselinu koja stimulira rad bubrega i poboljšava cirkulaciju. Ove aminokiseline direktno djeluju na razbijanje masnoća u stanicama.
Repa
Repa je snažan diuretik koji se fokusira na jetru i bubrege. Sadrži fitokemikalije zvane glukozinolati koji potiču detoksifikaciju organizma.
Kelj pupčar
Ovo povrće stimulira žlijezde, posebno gušteraču koja otpušta hormone koji čiste stanice. Sadrži minerale koji stimuliraju rad bubrega.
Kupus
Kupus čisti tijelo od toksina zahvaljujući sumporu i jodu. Posebno je efektivan za mršavljenje u predjelu trbuha.
Mrkva
Mrkva sadrži karoten koji ubrzava metabolizam i uklanja masne naslage. Sadrži i kalcij pektat koji smanjuje nivo holesterola u krvi.
Celer
Sirov celer bogat je kalcijem koji potiče rad endokrinog sistema. Za celer se kaže da sadrži "negativne kalorije" - tijelo troši više energije na njegovo probavljanje nego što dobija iz njega.
Krastavci
Krastavci sadrže 96% vode i povećavaju lučenje mokraće, čime se bolje ispiru toksini. Bogati su sumporom i silicijem koji stimuliraju bubrege.
Hren i rotkvice
Ove biljke su izvrsni diuretici i dobre za probavu. Rotkvice čiste sluznu membranu želuca, dok hren uništava mikroorganizme u crijevima.
Zelena salata
Zelena salata sadrži 90% vode i samo 13 kcal na 100g. Bogata je vitaminima i mineralima, a posebno je korisna za rad jetre.
Luk
Luk, slično kao i češnjak, sadrži minerale i ulja koja pomažu rastapanju masnih naslaga i ubrzavanju metabolizma. Sadrži samo 36 kcal na 100g.
Rajčica
Sirova rajčica sadrži 94% vode i bogata je likopenom i vitaminom C. Pomaže u otpuštanju vode iz bubrega i ispiranju otpada iz organizma.
Voće koje pomaže u mršavljenju
Svježe voće, posebno jabuke, kupine, ribizle i maline, obiluju pektinom koji smanjuje apsorpciju masti i holesterola. Citrusno voće je bogato vitaminom C koji smanjuje apsorpciju masti i može djelovati preventivno protiv ateroskleroze.
Soja
Soja je jedina biljna namirnica koja sadrži sve esencijalne aminokiseline. Sadrži izoflavone koji imaju povoljan efekat na vitkost, te lecitin koji razgrađuje masnoće i holesterol.
Češnjak
Češnjak smanjuje povišene lipide u krvi, sprečava ovapnjenje arterija i poboljšava cirkulaciju. Snižava nivo štetnog LDL holesterola dok povećava nivo korisnog HDL holesterola.
Prehrambena vlakna
Dijetalna vlakna imaju povoljan efekat na zdravlje - snižavaju holesterol, potiču prirodnu probavu i regulišu metabolizam. Najbolji izvori vlakana su:
- Cjelovite žitarice (zob, riža, ječam, heljda)
- Voće (kruška, jabuka, jagoda, malina, grožđe)
- Povrće (zelena salata, šparoge, prokulica, mrkva, repa)
- Mahunarke (grašak, grah, mahune, leća)
- Orašasti plodovi (lješnjak, badem, orah)
Šta jesti i kada jesti
Da biste efikasno gubili kilograme, važno je pratiti ritam svog metabolizma. U prvoj polovini dana metabolizam je najaktivniji, pa je to idealno vrijeme za glavne obroke. Večera treba biti lagana i najbolje je večerati oko 18 sati kako bi organizam imao vremena za probavu pre spavanja.
Žvakanje ima ključnu ulogu u gubitku kilograma - što duže i više žvačete, to ćete manje jesti jer mozak šalje signal sitosti. Preporučuje se da svaki zalogaj prožvačete 30-40 puta.
Šta piti
Voda je nezaobilazna - preporučuje se čaša tople vode na prazan želudac ujutro i 2-3 litre filtrirane vode tokom dana. Vodu treba piti između obroka, a ne tokom njih. Pored vode, korisni su i biljni čajevi te prirodni voćni sokovi.
Zlatna sredina
Ključ uspeha je u pronalaženju ravnoteže - ne treba se previše opterećivati ishranom, ali je važno biti svestan onoga što unosimo u organizam. Gubitak kilograma nije isto što i gubitak masnog tkiva - cilj bi trebao biti zdrav gubitak masti uz očuvanje mišićne mase.
Usvajanje novih prehrambenih navika nije lak proces, ali sa dovoljno truda i vremena, zdrava ishrana može postati deo svakodnevnog života. Najvažnije je smanjiti unos ugljikohidrata i povećati unos zdravih masti, proteina i vlakana.